Lokki liitelee maailmalla
Merikarvian kunnan maskottilokki on kierrellyt ympäri Suomea kertomassa paikkakunnan uudesta tapahtumasta Monoviikoista.
Lokki vieraili eduskunnassa tapaamassa kansanedustaja Krista Kiurua. Sieltä se jatkoi liitoaan suoraan MTV3:n uutispöytään, missä se poseerasi yhdessä uutisankkureiden Keijo Leppäsen ja Pirjo Nuotion kanssa. Kirjailija Reijo Mäenkin lokki on tavannut.
– Merikarvian yrittäjänaiset ovat valmistaneet tällaisia maskottilokkeja talkoilla. Lokkeja on jonkin verran myynnissäkin Vaate-Viikilässä, idean äiti Janet Aalto kertoo.
– Helena Palomäki valmisti lokille talvijumpperin, äitini ompeli lokille repunkin. Isäni puolestaan teki lokille sukset.
Monoviikot ovat Merikarvian Matkailuyhdistyksen ideoima pariviikkoinen tapahtuma 20.2. - 4.3.
– Säähän tässä vähän jännittää. Monoviikoilla järjestetään joka tapauksessa monenlaista tekemistä, olipa sää sitten millainen tahansa.
Janet Aallon pesti kunnan markkinointipäällikkönä on päättynyt. Monoviikoille hän on kuitenkin lupautunut juontajaksi.
– Juonnan Krookan ulkoilutapahtuman. Tänä vuonna ravintola Rantahuone on tuolloin avoinna. Lisäksi rannassa on monenmoista ohjelmaa.
> Lokin liitoa voit seurata internetissä osoitteessa: www.monoviikot.com/lokin-lento.html


