Ensin roolit ja sitten juoni – näytelmäkerhossa jokainen lapsi pääsee vaikuttamaan rooliinsa
Mitä kaikkea käänteitä mahtaakaan tapahtua, kun näytelmäkerholaiset ottavat roolinsa Männynkoukeronlouhoksella. Suomen mallissa lasten ääni saa kuulua!
Linne-Lotta Ojamo, Loviisa Hannukainen, Viivi Aaltonen sekä Elle Ojamo ja Lumi-Adele Ojamo ovat luoneet ikioman näytelmän, jonka ohjauksesta näytelmäkerhossa vastaavat Aa-Pee Söderdahl ja Kirsi Kangas. Kuva: Marjo Keski-Heikkilä
Marjo Keski-Heikkilä
10.12.2022 11:00
Peikkoja ja keijuja nyt ainakin vilahtelee Merikarvian näytelmäkerhon luomassa ihan omannäköisessä näytelmässä. Avataan juonta sen verran, että mysteerimetsässä seikkailee Liisi-niminen tyttö. Hänet on mallintanut Viivi Aaltonen.
Lumi-Adele Ojamo vielä miettii, millaisen peikon hän itsestään haluaa. Kiltti peikko varmaankin, mutta jotain särmää? Moni asia on vielä auki, mutta mielikuvitus jyllää. Se on itse asiassa koko kerhon tarkoitus.