Kotivara on tärkeä osa varautumista – selviydytkö sinä poikkeusoloissa 72 tuntia ilman ulkopuolista apua?

Selviydytkö sinä poikkeusoloissa 1kolme vuorokautta ilman ulkopuolista apua? Riittävä kuivamuonavarasto on kotivaran yksi osa-alue.

7.3.2022 12:15

Ukrainan kriisistä johtuen suomalaiset ovat ryhtyneet miettimään omaa kriisivalmiuttaan. Pohjois-Satakunnan aluepalopäällikkö Risto Rajala muistuttaa kotivaran tärkeydestä kriisiajan varautumisessa.

”Kotivara on hyvä olla olemassa, sillä sitä saatetaan tarvita myös muulloin kuin sotilaallisen uhkan tilanteessa. Moni muistaa vielä Nokian vesikriisin, kun koko kunnan juomavesi oli käyttökelvotonta. Sähköverkkoihin voi tulla häiriöitä, mikä aiheuttaa nykyisessä yhteiskunnassa isoja ongelmia. Siksi kansalaisilla pitää olla valmius selviytyä omillaan muutaman päivän ajan”, kertoo Rajala.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos